Význam brambor pro naše zdraví

Erteple, krumple, zemská jablka, bandury, zemáky, kobzole, grule a mnoho dalších názvů. Říkáte si, co to asi znamená? Řeč je o bramborách. O plodině, která je v našich zeměpisných podmínkách velice důležitou surovinou pro přípravu různých pokrmů.

Historie

Pravlastí brambor je Jižní Amerika, Inkové je zde pěstovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou první jsou vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolívii, druhou pak nízká pobřeží úzkého Chile s přilehlým ostrovem Chiloe.

Koncem 16. a počátkem 17. století se šířily po Evropě jako léčivá plodina nebo vzácná rostlina pěstovaná pro okrasu zahrad. Prokazatelně poprvé byly podzemní hlízy uvařeny roku 1616 na hostině, kterou pořádal francouzský král Ludvík XIII. V ostatních evropských zemích se pěstování brambor jako polní plodiny daří prosadit až v průběhu 18. století.

K nám se brambory dostaly na začátku 17. století. V roce 1632 se objevují jako pochoutka na stole jihočeského velmože Viléma Slavaty.

Ve větším měřítku se rozšířilo pěstování brambor teprve v hladových letech 1771 až 1772 za Marie Terezie, která jich nechala do Čech přivézt značné množství z Pruska. Na počátku 19. století byly vypěstovány první české odrůdy.

Odrůdy

Do devadesátých let minulého století se u nás pěstovalo kolem 40 odrůd brambor. Ke konzumním účelům se jich využívalo kolem 30.

V České Republice je ve státní odrůdové knize zapsáno 161 odrůd brambor (stav roku 2008). Jedná se o 34 odrůd velmi raných, 51 odrůd raných, 49 odrůd poloraných a 27 odrůd polopozdních až pozdních.

U nás se pěstují brambory konzumní ranné, brambory určené na výrobu škrobu a brambory určené na sadbu. Česká republika nemá jen brambory z vlastní produkce, na našem trhu jsou i odrůdy německé, holandské, francouzské a rakouské.

Spotřeba brambor

Celková spotřeba brambor na jednoho obyvatele ročně se odhaduje na 70 kg. Z toho připadá asi 15 % na výrobky z brambor (hranolky, lupínky, kaše) a zbytek představuje spotřebu brambor „ve slupce“

Význam brambor

Brambory jsou jednou z nejvýznamnějších zemědělských plodin. Pěstují se na celé zeměkouli, díky své nenáročnosti na pěstování. Jsou levným zdrojem energie a nutričně významných látek.Jsou nízkokalorické. Obsahují velké množství draslíku, sodíku, fosforu, hořčíku a železa a také vitamínů. Vitamín C se uvolňuje varem do vody, proto po scezení brambor použjte vodu na přípravu polévky. Brambory mají protizánětlivý a protibakteriální účinek. Zmírňují tvorbu vředů. Jsou výborným antioxidantem.

Varný typ brambor

Brambory mají široké spektrum použití. Proto se tedy musíme zamyslet, na co brambory kupujeme. Ne všechny typy brambor můžeme využít na každý pokrm. Ranné brambory brzy spotřebujte. Nejsou vhodné k delšímu skladování. K uschování na zimu jsem určeny brambory pozdní, ty se dělí do třech varných typů podle obsahu škrobu.

Varný typ A

Brambory tohoto typu jsou podlouhlé, rohlíkovité, ledvinkové, mají hladkou slupku a pevnou lojovitou dužinu. Mají nízký obsah škrobu a proto se velice hodí do salátů, polévek, na hranolky, k vaření ve slupce. Označují se zelenou barvou.

Varný typ B

Jsou to brambory pro univerzální použití. Jejich dužina je po uvaření sušší než u typu A, mohou se tedy rozpadat. Použití je především na přílohy, polévky, guláš. Jejich barevné označení je červené.

Varný typ C

Hlízy jsou spíše kulaté, moučnaté a rozpadavé. Obsahují hodně škrobu a nejsou vhodné k vaření ve slupce nebo do salátů. Hodí se na přípravu pyré, placek, knedlíků nebo pro pečení v alobalu. Označují se modrou barvou.

Využití

Na našem stole se brambory objevují v různých podobách. Vařené ve vodě, v páře- jako příloha k masu, jiné zelenině, smažené- hranolky, lupínky, pečené ve slupce, strouhané do bramboráku, s mlékem a máslem mixované do bramborové kaše. Také abych nezapoměla na významné využití brambor do oblíbeného bramborového salátu a bramborových knedlíků a též do sladkých jídel jako jsou šišky, škubánky atd.

Příprava

Brambory musí být vhodně skladovány. A to v chladu, suchu a ve tmě. Nesmí zmrznout, jinak sládnou. Pokud není dodržen způsob skladování, objevuje se v bramborách nebezpečný toxický solanin a chaconin.Brambory se též před konzumací musí řádně očistit, odstranit klíčky, vyhodit nazelenalé hlízy, omýt a tence okrájet.

Brambory pro nás představují nenahraditelnou surovinu.

Zdroj:

Jak jíst a udržet si zdraví, Maxdorf, 2009.

Časopis Gurmet, listopad 2011.

www.brambor.info

Zanechte komentář