Uzená tofu pomazánka a její variace

uzena tofu pomazankaRecept pochází z knihy Biokuchařka Hanky Zemanové,

Vydalo nakladatelství Smart Press

 

Uzená tofu pomazánka a její variace

100% vegan, bez pšeničného lepku / 4–6 namazaných chlebů

 

2 cibule nakrájené najemno

sezamový olej na smažení cibulky

mořská sůl

1 balíček uzeného tofu (cca 150-200 g)

80-100 ml vody podle velikosti tofu

Variace na dochucení :

pomleté oříšky, česnek, křen, chilli, čerstvé bylinky, sojová omáčka

1. Cibulku dejte do vyššího kastrůlku na rozehřátý olej a smažte v dostatečném množství oleje. Osolte.

2. Rozlámejte tofu na menší kousky a přidejte k cibulce. Zalijte vodou nebo vývarem a společně povařte cca 5 minut.

3. Ponorným mixérem směs směs tofu s cibulí a olejem rozmixujte přímo v hrnci. Můžete samozřejmě mixovat i v mixéru, ale pokud máte ponorný mixér, tak je to praktičtější, rychlejší a zbytečně nemažete další nádobí.

4. Během mixování ochutnejte. Pokud se vám zdá pomazánka málo slaná nebo příliš tuhá, přidejte sojovou omáčku nebo trošku oleje. Výsledek musí být jemná krémovitá pomazánka. Jak bude pomazánka chladnout, tak i více zatuhne. Připravte ji v dostatečném předstihu, aby vychladla.

5. Základní pomazánku z tofu můžete jakkoli ochucovat. Já osobně mám nejradši tuhle pomazánku s namletými vlašskými ořechy a bylinkami. Pokud chcete, aby pomazánka byla bílá, použijte bílé tofu, které ale potřebuje výraznější ochucení než uzené. Bílé kombinujte s křenem nebo česnekem a bylinkami. Ostřejší kombinaci získáte, když přidáte chilli pastu při restování cibulky. Pro změnu můžete přidat nastrouhanou mrkvičku nebo šťávu z červené řepy.

Tip:

Stejný základ lze použít i na sladký krém. Povaříte bílé tofu v jablečné šťávě, popřípadě i s rozinkami a se špetkou soli,  rozmixujete a dosladíte například agáve sirupem nebo jablečným koncentrátem. Pro zjemnění přidejte při mixování pár lžic sojové smetany. Tofu na sladko nepřipravujte příliš často.

 

kiokucharka hanky zemanoveTuto skvělou kuchařku můžete koupit zde: http://www.smartpress.cz/kucharky/biokucharka-hanky-zemanove-2-vydani.html

Zanechte komentář