Koření v kuchyni 3.část

Petrželová nať – kořen – Pro vylepšení chuti se používá jak hladká tak i kadeřavá petržel, na ozdobu se však hodí lépe kadeřavý druh. Petržel jídlo okoření podobně jako celer a vaří se s jídlem. Petržel se uplatní všude tam, kde používáme pažitu. Je v kuchyni nepostradatelná pro jemnou aromatickou chuť a svěží i dekorativní vzhled zejména v studené kuchyni. Nemá chybět v nádivkách, polévkách, salátech, přidáváme ji k vejcím, tvarohu, sýrům, těstovinám, sekaným masům. Sušíme ji, zmrazujeme, jemně nakrájenou i v ledových kostkách.

Provensálské koření – směs Saturajka, Bazalka, Tymián, Oregano.

Rozmarýn – Lístky jsou špičaté a tvrdé. Při dávají se do polévek, masitých a rybích jídel, karbanátků a do drůbeže. Vaří se.

Řeřicha – Lehce ji vypěstujeme sami, např. na vatě nebo v kořenáči. Má velmi kořeněnou chuť a je bohatá na vitamín C. Používá se jen čerstvá.

Saturejka – Chutná jemně palčivě a vyniká zejména v luštěninových a obilninových jídlech (zvýrazňuje jejich chuť), vodových a bramborových polévkách, v zelí, kapustě, houbách, nádivkách, rybí polévce při nakládání zeleniny v octě, je známá ze staročeské kuchyně při přípravě zvěřinových jídel a smetanových omáček.

Skořice – je kůra větví skořicovníku, vavřinovitého druhu rostlin. Skořici používáme ke kořenění nákypů, moučníků, a některých cukrovinek.

Šafrán – je zboží velmi drahé, u nás málo používané a když tak jen jako barviva do polévek.

Šalvěj – Je silně aromatická. Pro výraznou chuť používáme jen několik čerstvých lístků, přiměřeně sušených, které stačí pokrm provonět. Používá se při přípravě skopového a jehněčího masa, ryb, karbanátků, ke kachně. Vaří se s jídlem.

Tymián – Je nepostradatelný především v kuchyni italské a francouzské. Lístky se používají čerstvé, a lze je vařit i se stonkem. Hodí se k česneku, šalvěji, oreganu, estragonu a majoránce. Kořeníme jím opatrně pro velmi aromatickou až štiplavou chuť. Je nezbytný při přípravě některých omáček, luštěninových jídel, sekaných mas, zvěřiny.

Vanilka – jsou plody rostliny vstravačovité, pocházející z tropických krajů Ameriky. Používá se ponejvíce v cukrářství k přípravě různých krémů a likérů. Zboží dobré poznáme po barvě černohnědé a silné vůni.

Yzop – používáme do mletých mas, saláty, tvaroh, nádivky, masové bramborové nebo zeleninové polévky, vepřová pečeně, hovězí závitky.

Zázvor – jsou kořeny stejnojmenné rostliny. Používá se ku kořenění polévek, zavařenin, pečiva, omáček, a různých nápojů.

 

Zanechte komentář