Badyán

Jiné názvy: hvězdicový anýz, čínský anýz, hvězdicové koření

Anglický název: star anis

Latinské jméno: Illicium verum

Používaná část rostliny: plody

Chuť a vůně: výrazná, sladká, podobná anýzu a lékořici

Zeměpisný původ: jihovýchodní Asie

Použití:

V Evropě se stejně jako většina sladce vonících koření (hřebíček, skořice, aj.) i badyán používá hlavně ke kořenění moučníků a sladkých jídel. Čínská a vietnamská kuchyně však kombinuje tyto koření s ostrými a vytvářejí velice aromatické směsi. Typickým příkladem je koření pěti vůní, které se skládá z badyánu, fenyklu, hřebíčku, skořice a sečuánského pepře. Tato směs je používána na kuřecí i kachní maso nebo do kořeněných omáček.
Mletý badyán se používá do perníků, jablečných moučníků, do kořenících směsí nebo třeba do hruškových povidel. Při dávkování musíme být opatrní, protože badyán je velice aromatický a při větší dávce bude i kachna na pomerančích chutnat jako perník. V porovnání s anýzem obsahuje přibližně dvojnásobek vonných silic.
Celý badyán se přidává třeba do ovocných kompotů a do svařeného vína. A zvláště před vánoci jsou nejžádanější celé badyánové hvězdičky, vhodné na dekoraci.

Historie:

Badyán pochází z Číny a Vietnamu, kde se používal od nepaměti nejen jako koření ale i jako léčivá rostlina. Žvýkal se celý pro osvěžení dechu a připravovali se z něj léky proti nadýmání, kolice nebo nevolnosti.
Do Evropy se dostal z Číny poměrně pozdě, až v 16. století. Námořníky a obchodníky příliš nezaujal, jeho chuť i vůně byla příliš podobná levnému domácímu anýzu.
Badyán je známý hlavně svým neobvyklým vzhledem. Jako koření se používají plody badyáníku pravého tvořící krásné souplodí ve tvaru hvězdičky. A protože mají vůni velice podobnou anýzu (obsahují stejnou silici aneton) používá se pro něj také označení hvězdičkový anýz. Toto jméno se používá v různých obměnách po celém světě. 

Pěstování a zpracování:

Pěstování a sklízení badyánu není nijak náročné. Badyáník pravý je nevelký, stálezelený strom, nenáročný na teplotu. Plodí sice až po šesti letech, ale potom může dávat plody několik desítek let. Po odkvetení se vytvoří známé souplodí, které ve zralosti pukne a odhalí lesklá semena. V tomto čase se badyán sklízí a po usušení je ihned připraven na prodej.
Pro kořenění se používá celá hvězdička, protože silice (vonné látky) obsahuje hlavně oplodí. Samotná uvolněná semínka se nepoužívají, není z nich žádný užitek.

Použivá se ve formě mleté i jako celý- hvězdička.


www.korenikralu.cz

www.koreni-gastro.cz

Zanechte komentář