Cizrna v naší stravě

Cizrna je bobobitá rostlina, která patří k luštěninám. Luštěniny patří mezi nejdůležitější zemědělské rostliny, a už odpradávna se používají jako náhrada masa. Je také známá pod názvem římský hrách. Vypadá totiž jako lískový oříšek bez slupky, je i takové velikosti a chutí také oříšek připomíná. Je to rostlina příbuzná hrachu. Setkala jsem se s ní náhodně, když jsem kupovala v koutku zdravé výživy kuskus, tak jsem si říkala, že jí vyzkouším. Chuťově mě překvapila a můžu říci, že se z ní dají kouzlit úžasné věci. V té době jsem byla zrovna těhotná a když jsem si přečetla účinky, které má prospěšné pro těhulky, tak jsem neváhala. Obsahuje totiž kyselinu listovou, která chrání plod před vrozenými vadami nervové soustavy.

Nejznámější je cizrna beraní, která byla vyšlechtěna před 7000 lety v oblasti Turecka.

Je velmi vhodnou potravinou pro lidi žijící v současné uspěchané době. Pomáhá totiž snižovat cholesterol, předcházet zácpě a posilovat nervovou soustavu. Obsahuje velice kvalitní tuky, které pomáhají snižovat hladinu cholesterol v krvi. Neobsahuje žádný cholesterol. Díky těmto vlastnostem pomáhá cizrna předcházet nemocem srdce, arterioskleróze, včetně infarktu myokardu.Vláknina v cizrně přirozeným způsobem stimuluje peristaltiku střev. Doporučuje zvláště těm, kdo trpí stresem a depresí.

Má jemně oříškovou chuť. Používá se stejně jako hrách na přípravu polévek, pomazánek, kaší, příloh a salátů.

Než začneme cizrnu vařit, je nutné ji předem namočit, jako všechny luštěniny. Před vařením vodu slijeme a dáme vařit do studené vody. Lze ji nechat 1-2 dny klíčit, tím se probudí enzymatické procesy. Musí se ale vyměňovat voda.

Zdroj:

http://www.zdrava-cizrna.cz/

Zanechte komentář