Rybíz

Mé vzpomínky z dětství jsou především na léto strávené na zahrádce, kde jsme stanovali a ochutnávali vše, co rostlo na zahrádce. Rybíz jsme měli ve všem podobách. Keříčky rybízu, jejichž větvičky jsou obalené dlouhými hrozny s černými, červenými nebo bílými kuličkami jsou velmi zdravé.

Máme ho rádi čerstvý, kompotovaný, v podobě marmelád a džemů nebo též mražený. Pěstujeme rybíz černý, červený nebo bílý. Na zahrádkách a v kuchyni je rozšířenější červený, ale hodnotnější pro naši stravu je černý.
Černý rybíz je bohatým zdrojem nejen vitamínu C, (ze 100 g černého rybízu lidské tělo získá až 30 mg vit. C), ale i vitamínu P a z hlediska obsahu bioaktivních flavonoidů ho předstihují pouze ostružiny, maliny, lékořice, šípky a plody rakytníku. Obsahuje pektiny. Černý rybíz řadíme mezi rostlinné antioxidanty.

Charakteristickou vůni dávají bobulím a listům černého rybízu některé složky, hlavně éterické silice. Černý rybíz se vyskytuje divoce, ale léčivou surovinu získáváme z keřů pěstovaných.

Léčivé vlastnosti

Černý rybíz působí močopudně a potopudně, protihnilobně, proti artritidě, průjmu, kurdějím a posiluje žaludek. Také černý rybíz slouží proti nachlazení a kašli. Díky obsaženým antioxidantům je prevencí některých demencí a stárnutí buněk, tkání, orgánů a organizmu. Komplex flavonoidů s účinkem na cévy má ochranný vliv na buňky, orgány, cévy a zvýšení hladiny antioxidantů.

Sušené plody jsou cennou součástí ovocných čajů. Obsažené pektiny jsou pomocníkem při boji s rakovinou. List je pro příjemné aroma a jemné léčivé působení cennou součástí domácích (celoročních) i léčivých bylinných čajových směsí. List je například součástí čajů pro léčbu močových cest

Co rybíz obsahuje?

Černý rybíz má vysoký obsah vitamínů, minerálních látek. Má nejvyšší obsah vitamínu C a spolu s lískovými oříšky je nebohatší na minerální látky.

Využití v kuchyni

Červený rybíz je je oblíbenou surovinou pro přípravu ovocných koláčů s drobenkou, pro přípravu kompotů, sirupů a vína. V lidovém léčitelství se používal ke snižování horečky a při střevních chorobách.

Bílý rybíz není tak známý, je na něj neprávem zapomínáno, i když má sladkou chuť. Sklízí se též v červenci jako jiné druhy.

Zanechte komentář