Jíme zdravě a chutně o vánočních svátcích

Adventní čas je období plné očekávání, radosti, shonu, ale také dobrého jídla a pití. Představuje pro naše žaludky obrovskou zátěž. Pečeme cukroví, ochutnáváme různé krémy a náplně. Pro vaše děti to znamená čas, kdy přijde Mikuláš, Anděl a čerti a také Ježíšek. Mikulášská nadílka je plná sladkostí, které malým bříškům zrovna nesvědčí. Jako rodiče máme za úkol příjem takových dobrot korigovat. Zákazy konzumace čokolády nejsou zrovna to pravé. Nic to neřeší a jak se říká „Zakázané ovoce nejvíce chutná.“ Co si budeme povídat. Jděte svým potomkům příkladem. Dejte si sladkost společně, dodržujte i Vy střídmost. Mikulášský balíček naplňte několika kousky sladkostí, ale nezapomeňte na ovoce, klidně přidejte pastelky, čtvrtky papíru, karty, puzzle, skládačky, které Vašim dětem udělají obrovskou radost.

O vánočních svátcích chystáme mnoho pokrmů, navštěvujeme příbuzné, babičky, běžný jídelníček, na který je vaše dítě zvyklé, je nahrazen tučnými, sladkými a těžkými jídly, které mohou způsobit bolení bříška. Buďte tedy důslední. Možná jste v očích babiček ti „zlí“, kteří svým dětem nedopřejí, ale vy jste za ně zodpovědní a určitě chcete prožít svátky v klidu a pohodě.

Do vánočního menu zařaďte hodně ovoce, zeleniny, upečte cukroví z celozrnné mouky s použitím různých obilovin jako jsou jáhly, pohanka, ovesné vločky. Místo klasického bílého cukru dejte fruktózu, glukopur, javorový sirup, případně kvalitný med od známého včelaře. Udělejte si tak trošku jiné Vánoce.

Inspirací Vám mohu být recepty na Jáhlové kuličky nebo výtečný bramborový salát. Při vaření se můžete naučit tuto říkanku:

Vánoční pohoda

Vánoční pohodu provoní vanilka,

na stůl nám položí cukroví maminka.

Úsměv a milá slova,

to je prostě ta naše vánoční pohoda.

Všichni jsme spolu,

máme se rádi,

k stromečku běžíme,

čím jsme byli obdarováni?

 

Zanechte komentář